Elektronik Sistem Kontrolü

Günümüzde araçların elektronik aksamları da kontrol modülüne bağlanmakta ve araçlarda kontrol edilen sistemlerin çalışabilir durumu varsa arızaların tespit edilmesi de önemlidir. Bu amaçla geliştirilen kontrol cihazları araçların elektronik olarak da kontrol edilmesini, arızaların da anlık olarak tespit edilmesini sağlamaktadır. Tek standart adaptasyon, arıza okuma, silme, parça tanıtımları gibi kriterler de çözülmektedir.

Araç marka ve modeline uygun diagnoz cihazı (arıza tespit cihazı) ile aracınızda olası elektronik arızaların tespit edilmesi sağlanır. Diagnostik sorunları bulma, sorunları tayin etme anlamına gelmektedir. Test esnasında aracınızın tüm elektronik sistemlerinin kontrolleri yapılarak arızalı olan aksamlar tespit edilir ve rapor halinde sunulur.

Kontrol Edilen Elektronik kısımlar.

  1. -Motor beyni(Ecu)
  2. -Airbag beyni
  3. -Klima beyni
  4. -Otomatik şanzuman beyni
  5. -Abs
  6. -Asr
  7. -Edl
  8. -Ebl
  9. -Hilholder
  10. -vb.

Oto Ekspertiz Aşamalarında Elektronik Sistem Kontrolü ve Önemi

Araçların daha önce oluşmuş arızaları varsa tespit edilmekte ve arızalar da oto raporlarına eklenerek taraflara teslim edilmektedir. Bu kısımda ise satışı gerçekleşecek araçların dışarıdan tespiti yapılamayacak arızalarını kullanıcılar adına ekspertizler yapmaktadır.

Araç alırken mutlaka elektronik testler ve kontrollerinin de yapılması ve yola o şekilde çıkılması gerekmektedir. Elektronik sistem kontrolü testlerinin doğru ve zamanında yapılması önemlidir. Mevcut hatalar varsa beyin test işlemlerinde ortaya çıkmaktadır.

Oto ekspertiz firmalarının yapacağı işlemlerden olan elektronik sistem kontrolü uzmanlıkla yerine getirilmektedir. Araçlar taraf tutulmadan, alıcılar ve satıcıların da değerlendirilmesinden oluşmaktadır.

scroll up