Ön Mekanik Sistem Kontrolü

Sorunların yaşanmaması için ise özellikle de ön mekanik takım da yer alan parçaların sürekli kontrol edilmesi mekanik kontrollerin düzenli şekilde yapılması gerekmektedir.

2. El araçlar uzun kullanımlar sonrasın, yol koşulları, veya kazalar nedeni ile lastikler,şase ile bağlantıları, rot başları, mortisörleri, fren balataları ve disklerinde sarsıntı ve darbe nedeni ile yıpranmalar meydana gelir. Bu nedenle ön takım parçalarında da sorunlar meydana gelmektedir.

Ön Mekanik Sistem Kontrolleri aracız lifte kaldırılaral, lastiklerinin şase ile bağlantıları ile fren balataları ve disklerinin ve rot başları ile görsel olarak amortisörlerinin kontrol edildiği bir işlemdir. Araçların yürür durumunda herhangi bir sorun olduğunda ekspertiz durumları raporlara eklenmektedir. Araçların durumu hakkında net bilgilere de sahip olunmaktadır.

Oto Ekspertizde Mekanik Sistem Kontrolünün Önemi

Araba ekspertiz raporunda mekanik kısımlarda ayrıntılı şekilde incelenmektedir.

Araçların savrulmasının önüne geçecek arızalar belirlenmektedir.

Bu kontrol ile aracınızın lastikleri ile fren balataları ve disklerinin ne kadar ömrünün kaldığının ve rot başlarının ne kadar aşındığı tespit edilerek aracın ön düzeninde bir arıza olup olmadığı sizlere bir rapor halinde sunulur.

Değişen parçalar konusunda da müşterilere fikir verilmektedir.

Direksiyonlarda meydana gelen sertleşmeler kontrol edilerek fren mesafesine bakılmaktadır.

Mekanik ekspertiz ekipleri ikinci el araçlar da meydana gelen çeşitli mekanik sorunların kısa zamanda belirlenmesinde rol oynamaktadır.

scroll up