Fren Sistemi Testi

Araçların yüksek güvenilirlik, dayanıklılık sahibi olması gerekmektedir. Fren sistemleride güvenli sürüşler için araçlarda bulunan önemli donanımdır. Bu sistemlerde meydana gelen en küçük hatalar ciddi sonuçlar doğurmaktadır.Frenlemeyi sistem elemanları ile birlikte yol şartları, tekerleklerin de zamanında değişim ve bakımlarının yapılmasını da etkilemektedir.

Araçların frenleme performanslarını etkileyen fren sistemlerinin elemanları da kontrol edilmektedir. Bu testle de dört tekerliğin maksimum fren kuvveti ölçümleri yapılmaktadır. Testler esnasında fren kuvvetleri, dengesinin saptanması, pedal kuvvetleri ölçümü de yapılmaktadır.

Test aşamaları

  1. -Test edilmek istenen aracın dingili elektrik tahrikli tamburlar üzerine çıkarılarak fren yapılır.
  2. -Boşta sürtünme yalpa kontrolü ve her bir dingile ait sol-sağ dengesizliği, fren yapma boyunca denge kontrolü, pedal ölçümleri ölçülür.
  3. -Test sonucunda sadece geçer kalır bilgisi değil, aracın fren sisteminde bulunan balata disk ömürleri ile varsa aracın fren sistemindeki muhtemel (ABS) arızasını da gösterir.
  4. -Uygulanan test sonuçları bir grafik ve gerçek görsel fotolarla sizlere rapor halinde sunulur.

Fren Test Sonuçları

İkinci el araçlar alınırken oto ekspertiz de fren testlerinin sonucunu da iyice incelemek gerekmektedir. Araçlar sürücü açısından da geri dönüşü olmayan sorunlar meydana getirebilmektedir. Hızlı, güvenli bir şekilde taşıtlar her türlü yol şartlarında ve iklimlerde durabilme yeteneğine de sahip olmalıdırlar. Disk ve balatalarda meydana gelen arızalar, lastiklerin genel durumları, el freninin durumu, sola ve sağa sapma yüzdeleri gibi pek çok durum kontrolü de cihazla yapılmaktadır. Ölçümler dijital olarak yapılmakta ve kontrol edilmektedir.

scroll up