Kaporta ve Boya Ekspertizi

Araç alım satımında pek çok kriter önem taşımakta olup bunlardan biri de kaportanın ve boyanın durumudur. İkinci el araba alınırken kaporta ve boyalarının kontrollerinin yapılması gerekir. Kaporta boya eksperleri ise araçlarda sonradan meydana gelen boya olup olmadığını ise ayrıntılı boya incelemeleri sonucunda belirlemektedir. Ağır kazalara karışmış araçların kaporta kısmının da düzletilmesi ve tamiri oldukça zordur. Parçalar birçok noktadan kırılmıştır. Tamir olmayan parçalar yerine yenisi takılarak boyanmaktadır. Araçların bir yerinde normal boyaların dışında ikinci boya olması da araçların hasar gördüğü anlamına gelerek araçların fiyatını da düşürmektedir. Değişen parçalar ve ağır kaza durumu incelenir ve raporlarla sunulur.

2. El Araç Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el olarak alınmak istenen aracın parçalarının durumu da oldukça önemlidir. Değer kaybını etkilemekte olan unsurlar da bulunur. Tavanında boya olan araçlar ise oto pazarlarında takla atma sonucu o hale gelmiş olarak değer görür. 2. El oto alımında kaporta etkeni de önemlidir. Boya kontrol edilirken fabrika boyası ile sonra atılan boya farkı bilinmiyorsa mutlaka uzman bir ekspertiz raporu alınmalıdır.

Oto Ekspertizinde Araç Kaporta Boyanın Tespiti

Kaporta aksamları alüminyumlardan üretilmiştir. Alüminyum yüzeylerin boya kalınlığı da bu şekilde ölçülmektedir. Araçlar kaporta boyası yapılırken de bünyelerinde olan uzmanlardan ve teknikerlerden yardımlar almakta ve sonuçları hemen rapor etmektedir. Bu sayede alınmak istenen araçların durumu hakkında en kesin, detaylı bilgilere kısa sürede bilgi verilmektedir. Kaporta boyası eksperleri ise Amerikan teknolojisiyle üretilen ve boyaların mikron kalınlığını ölçen cihazlar kullanmaktadır. Boya ve kaporta ekspertizi alanında uzman hizmetler sunmaktadır. İkinci el araçlar alırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi de fabrika boyalarını dışında boya olup olmadığı durumudur. Orijinal olarak adı verilen fabrika boyalarının dışında uygulanan boyalı araçların değerinde ciddi manada değer kaybı yaşanmaktadır.

scroll up