Süspansiyon Sistem Testi

Süspansiyon sistemi araçlarda meydana gelen sarsılmaların etkisini azaltan bir sistemdir. Araç ile zemin arasında yastık görevine de sahiptir. Yapısına bakıldığı zaman ise elastik elemanların meydana getirdiği bir düzendir diyebiliriz. Genel anlamı ile süspansiyon düzenleri içinde araba lastikleri de yer almaktadır. Bu duruma ek olarak yay, lastik, amortisörler ve takozlar da yer almaktadır.

Süspansiyon test cihazı ile aracınızın dört ayrı amortisörüne eşit oranda titreşim ve hareket verilerek, amortisör ve süspansiyon organlarındaki hataların saptanması sağlanır. Bu test sonucunda araç amortisörlerinin sağlamlık kontrolü, süspansiyon denge kontrolü ile gürültü oranları ve maksimum yer değiştirme kontrollerini yapılarak sizlere yukarıda görüntülenen şekilde % oranında rapor halinde sunulur. Gerçekleştirilen testlerin hata payları da sıfıra yakın durumdadır.

Oto Ekspertiz İşlemlerinde Süspansiyon Testinin Önemi

Süspansiyon sistemlerinin tam randımanlı olarak çalışmaktadır. Bu sebeple kontroller yapılırken da sistemler tamamen ele alınmakta ve incelenmelidir. Süspansiyon testleriyle kullanılan sistemlerin ne durumda olduğu da gözlenmelidir. Araçları alım sürecinde de arızaların olması ilerleyen zamanlarda sıkıntılar çıkarmaktadır. Ayrıntılı halde raporlar olması da alınacak araçları tanıma aşamasında önem taşımaktadır. Detaylar konusunda araç sahipleri, aracı almayı düşünen kişiler de bilgilendirilmektedir. Sonradan zarara uğramamak, kazalara mahal verecek durumlar yaşamamak için testlerin yapılması gerekmektedir.

scroll up