Yol Sürüş Testi

Oto ekspertiz uygulamaları arasında yol sürüş testi yapmak da yer almaktadır. Araçların gerçek yol şartlarında ki durumu yol sürüş testleri ile izlenmektedir. Yol sesi aracı etkilemekte olup soğutma fanının çalışma süresi, motor performansının durumu, direksiyon sistemindeki sorunlar da testlerle anlaşılmaktadır. Bu testler ekspertiz hizmeti verilen hemen her araç için de uygulanır. Servislerden çıkarılıp dyno metre üzerinde de duyulamayan sesler camlar açılarak dinlenmeye çalışılır. Kullanıcılara testi sonuçları ayrıntılı bilgiler halinde sunulur. Yol sürüş testi nasıl yapılır diyenler için özelliklerinden bahsetmeliyiz. Servisler içerisinde duyulup görülemeyen sorunlar bu şekilde anlaşılmaya çalışılır.

Oto Ekspertiz Yol Testi

Yol testinde dörtlü sinyaller açılarak işlemlere başlanır. Sağ ve sol manevralar tam olmak üzere yapılır. Site içinde olan iki yol ortası da duvara paralel olacak şekilde sürülür. Sürüşler sırasında ön tekerler, aks kafaları da dinlenmeye çalışılır. Arka tekerlerle meydana gelebilecek bilye dağılmaları da anlaşılmaya çalışılır. Bu işlemler yapılırken klima ve radyo, teyplerin kesinlikle kapalı olması gerekir. Oto ekspertiz yol sürüş testi oldukça önemlidir. Dışardaki sesleri duymak zor olup araç içinde ki klima, müzikleri duymak da işlemleri oldukça zorlaştıracaktır. Son olarak tam sağ, sol yapıp işlemler bitirilir

Yol Testinin Önemi

Ön takımların aks porya bilyelerinin de arızalı olup olmadığı anlaşılmaktadır. İlk kez araç alınıyor ise yol testi başarılı şekilde yapılamayabilir. Yol sürüş testleri ile araçların yol koşullarında ki genel durumu izlenir. Yol testi manevra yapılarak aşılmaktadır. Yol sesinin de araçları etkileme durumu, soğutma fanlarının ne zaman çalıştığı bile etkilemektedir. Motor performanslarının nasıl olduğu da önemlidir.

scroll up